בטון
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מדה מתפלסת

 

האדם הממוצע נוטה לחשוב כי ריצוף – בין שמדובר על בלטות, קרמיקה, פרקט או רצפת בטון – מהווה את הבסיס, הקרקע המוצקה, לכל חדרי הבית. אולם מה קורה מתחת לריצוף?

 
הדבר החשוב ביותר עבורנו בריצוף, הרבה יותר מחזותו החיצונית ומיופיו הויזואלי, הוא שיהיה ישר. אם הרצפה עקומה ונוטה לצד אחד, לא משנה מאיזה ריצוף איכותי היא עשויה, עוגמת הנפש תגיע במהרה. לשם מניעת בעיה זו נעשה שימוש בחומר מיוחד ושימושי ביותר, ושמו מדה מתפלסת.
 

כמה עובדות על מדה מתפלסת:

 
  • מדה מתפלסת עשויה מאבקה יבשה אשר מתקשה במגע עם מים ומומלצת לביצוע עד לעובי של 30 מילימטר.
  • היא נועדה ליישר משטחים מכל הסוגים כולל משטחי בטון אשר מיועדים להדבקה של רצפת PVC, קרמיקה, רצפת פרקט, דקים מעץ וכדומה.
  • היא נפוצה בעיקר במוסדות כמו בתי ספר, מקלטים, מחסנים, רחבות אך גם במגזר הפרטי בבתים פרטיים, דירות, בתי עסק ורצפות אחרות.
  • ישנם סוגים רבים של מדה מתפלסת, בינהם מדה מתפלסת מבטון המשמשת לכל סוגי החיפויים, מדה עמידת שחיקה, מדה בטון איכותית עבור כל סוגי החיפויים כולל ציפוי אפוקסי, מדה גבס ועוד.
 
 
מדה מתפלסת
 

מהי מדה מתפלסת?

 
למרות שהיא נפוצה מאוד, ועל אף שאנו דורכים על משטח המיושר על ידה פעמים כה רבות, המונח מדה מתפלסת כמעט ואינו מוכר למי שאינו מתחום הבנייה. מדובר בחומר אבקתי-גרגירי אותו מניחים על משטחים לצורכי פילוס. בערבוב עם מים ולאחר ייבוש, היא מתקשה והופכת למוצק. אך לפני כן נחשפת תכונתה המיוחדת – אותה תכונה ההופכת אותה לחומר מבוקש, וגם זו שהעניקה לה את שמה: יכולותיה לפילוס עצמי. במילים אחרות, מדה מתפלסת פשוט מתיישרת לכדי מאוזן באופן עצמאי, ובעשותה זאת, היא למעשה מיישרת ומשטחת עבורנו את פני השטח כהכנה להנחת ריצוף או ליציקת רצפת בטון.
 
 

איך משתמשים במדה מתפלסת?

 
יישומה של מדה מתפלסת מתחת לריצוף נעשה בשכבה דקה למדי, של מקסימום שלושים מילימטר. זמן הייבוש שלה מהיר באופן ניכר מייבוש בטון יצוק, ועל כן ניתן לעתים תוך מקסימום 24 שעות לחזור ולהמשיך בעבודות הריצוף. למעשה, שימושיה אינם רק כשכבת מצע ופילוס לריצוף ולבטון בלבד. לעתים מרכיבים עליה דווקא שטיחים מקיר לקיר או שכבת PVC, ואפילו מערכת צינורות מים של חימום תת רצפתי. מדה מתפלסת גם אינה בהכרח חבויה כמצע נסתר למשטח גלוי, היות וקיימת כזו מיוחדת בעלת עמידות חזקה במיוחד לשחיקה, שהולכת ונכנסת לשימוש כריצוף הראשי בפני עצמה, גלויה וגאה. בחירת סוג המדה המתפלסת נעשית על פי אופי השימוש לו היא מיועדת, שכן ישנם סוגים שונים, מחומרי בסיס מגוונים ובעמידויות שחיקה שונות.
 
לסיכום, מדה מתפלסת הינה בסיס חזק ואיתן עבור רצפה מיושרת כהלכה. היא משמשת כיום כחומר פילוס מתקדם ואיכותי, החבוי תחת רצפות רבות במתחם הציבורי והמסחרי, כמו גם בבתים פרטיים רבים.
 
בחברת בומנייט פיתוח (1989) בע"מ אנו מתמחים מזה 30 שנה בעבודות בטון וריצוף, כולל ביצוע מדה מתפלסת, לרצפה ישרה ותקינה.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ת.ד. 231 שדי חמד 4585500
טל': 054-3137979 | נייד: 3243804- 052